Táskában hordható e-bicikli
Elkészült a táskában hordható, felpattintható elektromos bringamotor.
Munkába menet dolgozhat a motor, hogy meg ne izzadjunk, hazafelé meg jöhet egy stresszűző tekerés.
Ha azt mondom, elektromos bringa, már hallom is az ellenérveket: túl drága ahhoz, hogy az utcán merjük hagyni, illetve az akksi és a motor túl nehéz ahhoz, hogy az ember akkor is cipelje a biciklin, amikor nincs rá szükség, mert éppen szívesen tekerne. Mindkettő jogos kifogás, ezért is tűnik meseszerűnek a Skarper nevű cég fejlesztése: az egyetlen mozdulattal le- és felcsatolható rásegítő motor.
Az egész mindössze három kiló, 60 kilométernyi kerékpározást tesz lehetővé maximum 25 kilométer per órás sebességgel, és ha lemerült, 2,5 óra alatt a maximumra tölthető.
Hátránya persze ennek is van, jelesül, hogy kizárólag tárcsafékes gépre applikálható, és ez a fajta fékrendszer még mindig kevéssé elterjedt a hétköznapi használatra tartott bicikliken. Annyi a teendő, hogy a féktárcsát le kell cserélni a DiskDrive nevű szerkezet sajátjára – ez kb. 30 dekával növeli meg az összsúlyt -, és az onnantól egyszerre funkcionál szabványos féktárcsaként és szükség esetén a motor csatlakozójaként.
A videó alapján megdöbbentően gyorsan és egyszerűen lesz e-bike a fejlesztők szerint gyakorlatilag bármilyen tárcsafékes kerékpárból. Ez a tulajdonsága emeli ki a hasonló gépek közül, mert a többi felszerelhető elektromos motorhoz kábelezni kell, meg a kereket kivenni a helyéről.
Az olimpiai bajnokot meggyőzte
A Wired.com tesztelője minden szempontból kényelmesnek és jól működőnek találta a DiskDrive-ot, de ennél is nyomósabb érv mellette, hogy a 6-szoros olimpiai és 11-szeres világbajnok skót pályakerékpáros, Chris Hoy olyannyira hisz benne, hogy beszállt a projektbe tanácsadóként.
És az ára? Nos, igen, mint sejthető, az nem éppen baráti. Egyelőre 1000 euró körül van, ennyiért már kapni egy jó minőségű elektromos bringát, szerényebbet meg kevesebbért is. Az viszont nem tud más lenni, ez meg “a saját, meglévő biciklinkből csinál elektromost”, akkor, amikor akarjuk – magyarázza a Wired cikkében az ötletgazda, Alastair Darwood.