Vásárlói online-felmérés: Melyiket tartják a legolcsóbbnak?
A fogyasztók szerint a Lidl a legolcsóbb FMCG-hálózat 2023-ban Magyarországon.
A diszkontláncot sorrendben két vetélytársa, a Penny Market és az Aldi követi – derült ki a Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös, nagymintás szubjektív felméréséből. Szubjektív azért, mert a fogyasztókat kérdezték meg, véleményük, érzetük szerint melyik a legolcsóbb lánc. Az online kérdőív mindenki számára nyitott volt, bárki kitölthette azt; a kitöltéshez azonosításra, regisztrációra nem volt szükség. A láncok kezdeti megjelenési sorrendje a megkérdezettek számára véletlenszerűen generált volt, nem tükrözte a kezdeti sorrend más kitöltők vagy a kutatók véleményét, amiről a megkérdezettek tájékoztatást is kaptak.
A kutatás készítői szerint bár a felmérés nem tekinthető reprezentatívnak, azért a kitöltők nagy száma és a minta változatossága okán mindenképpen komoly jelzésértékkel bír a fogyasztók véleményéről.
Az éllovasokat (Lidl, Penny, Aldi) talán még belátható távolságban követi az Aldi, azután következik fej fej mellett a Tesco és az Auchan, majd tőlük lemaradva a Spar, a sereghajtók pedig a Reál, a Coop és a CBA lettek.
Vagyis:
A fogyasztók úgy vélik, hogy a legjobb árakkal a három németországi székhelyű diszkontláncban találkozhatnak.
A megkérdezett fogyasztók véleménye szerint a magyar láncok a legdrágábbak.
Érdekességként megnézték azt is, hogy mely válaszadók preferálták a legjobban az első három helyezett láncot:
Lidl: férfi, jellemzően felsőfokú végzettségű vagy érettségivel rendelkező, 30-39 éves, vagy 18-29 éves, jellemzően szellemi munkát végez, kis mértékben átlag feletti jövedelemmel rendelkezik vagy átlagos jövedelmű, fővárosi lakos.
Penny: nő, jellemzően érettségivel rendelkezik vagy felsőfokú végzettségű, 30-39, 40-49 éves, vagy 50-59 éves, státusz szerint a felsorolásunk egyike sem igaz rá vagy szellemi munkát végez munkahelyén, kis mértékben átlag alatti vagy átlagos jövedelmű, megyeszékhelyen lakik.
Aldi: férfi, jellemzően felsőfokú végzettségű vagy érettségivel rendelkező, 18-29 vagy 30-39 év közötti, szellemi munkát végez, jelentősen átlag feletti vagy kis mértékben átlag feletti jövedelemmel rendelkezik, fővárosi lakos.