Az új élet reményében
Vége a munkának, vége a házasságnak?
A helyzet szerencsére nem ennyire vészes, de főképp a fejlett országokban már majdnem tudományos neve is van a jelenségnek: grey divorce revolution, azaz válási forradalom ősz fejjel.
Amerikai vagy német adatok azt mutatják, hogy miközben a válások száma inkább csökken, az ezüstlakodalmat követő vagy az ötvenéves kor után elhatározott szakítások száma emelkedik.
Idehaza a KSH adataiból az olvasható ki, hogy miközben a válások aránya az utóbbi évtizedekben nagyjából állandó, az idősebbek körében jól látszik a növekedés.
Hogy ez miért alakulhat így, arról a kevés kutatás egyike Pasqualina Perrig-Chiello berni pszichológiaprofesszor nevéhez kötődik.
Idősebb svájciak megkérdezése alapján ő azt tartja az egyik oknak, hogy a szakmai karrier végeztével megváltozik a házaspár helyzete: szokatlan módon egész nap együtt vannak, amit nem mindenki visel könnyen.
Ez nem meglepő, de az talán igen, hogy a 65 éveseknél idősebbek válásának többségét (mintegy kétharmadát) a feleségek kezdeményezték.
Kiderült az is, hogy fertőző a baráti kör hatása: ha valakik elválnak, mások könnyen követik a példát.
Nemrég egy interjúban Perrig-Chiello arra is hivatkozott, hogy manapság az idősebb nők anyagilag függetlenebbek, sőt a társadalmi elfogadottságukhoz sincs szükségük férfira az oldalukon, így inkább rászánják magukat, hogy az ő korukban is új életet kezdjenek.