Ezt a zöldséget minden nap kötelező enni
Íme 5 ok, amiért a cékla megérdemel egy fix helyet az étrendünkben.
Manapság a cékla saláták, dzsúszok, levesek és sok más étel alapvető összetevője. Ráadásul ezt az élelmiszertrendet a táplálkozási szakemberek is jó szemmel nézik, hiszen többek között az elménkre és az izmainkra is kifejezetten jó hatást gyakorol. Nagyon finom, egyáltalán nem keserű, így a nem kifejezetten zöldségrajongók körében is népszerű. Elérhető nyáron, ősszel és télen, bármely élelmiszerboltban vagy zöldségesnél.
1. CSÖKKENTI A VÉRNYOMÁST
A magas vérnyomás világszerte a korai elhalálozás egyik vezető oka. Az egészségügyi világszervezet, a WHO becslése szerint az összes haláleset közel 13%-át teszi ki globálisan. Vesd be inkább a céklát! Egészséges nitrátokban gazdag, amelyek a szervezetünkben nitrogén-monoxidokká alakulnak, így tágulnak az erek és csökken a vérnyomás. Egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy azok a magas vérnyomással küzdő emberek, akik rendszeresen fogyasztottak 25 dkg főtt céklát vagy kb. 1 csésze nyers répalevet, látványos javulást értek el a vérnyomásuk és a szervezetükben lévő gyulladást jelző szintjük értékeiben is, mindössze 2 hét után!
2. NÖVELI AZ ENERGIASZINTET
Mivel a nitrogén-monoxid tágítja az ereket, hozzájárul az izmokhoz jutó oxigén növeléséhez is. A végeredmény: a cékla biztosíthatja az embereknek, hogy tovább éljenek! Spanyolországi tudósok egy 2017-es kutatásukban még arra a következtetésre is jutottak, hogy a céklalé rendszeres fogyasztása fokozhatja a sportolók állóképességét.
3. GYARAPÍTJA AZ AGYKAPACITÁST
Amellett, hogy több oxigént szállít az izmoknak, még az agynak is többet biztosít belőle. Ha koncentrátum vagy préselt lé formájában vásárolod meg, könnyedén felturbózhatod vele a smoothie-dat is!
4. TÁMOGATJA AZ ANYAGCSERÉT
Egy csésze cékla kb. 3,5 gramm rostot tartalmaz, javarészt a feloldhatatlan fajtát, amely segíthet a székrekedés megelőzésében. Az oldhatatlan rostok az emésztőrendszeren belül mozognak, növelik a széklet tömegét, így könnyebb megszabadulni a salakanyagoktól. Emellett megakadályozzák az aranyér kialakulását is, amellyel igen gyakran küzdenek az emberek, akiknek krónikus székrekedésük van, vagy alacsony rosttartalmú az étrendjük. Egy 2014-es kutatás szerint az 50 év felettiek körülbelül 50%-a harcol az aranyérrel.
5. ANTIOXIDÁNSOKBAN GAZDAG
Csodálatos, piros-ibolyaszínét a magas antioxidánsszintjének köszönheti, és olyan molekuláinak, amelyek segítenek megelőzni bizonyos szabadgyökök által okozott betegségeket. Az egyik ilyen különösen erős antioxidáns a betalain. Egy 2015-ös kutatás szerint a betalain magasabb pontszámot ért el a szabadgyökök elleni harcban, mint a C-vitamin és más antocianinok.