Gigaveszteség az államnak az alapítványi kiszervezés
Kiderül, hogy az MNV vagyonkezelési eredménye masszívan veszteséges.
Másfél hónapos késéssel ugyan, de nyilvánosságra hozta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a tavalyi tevékenységéről szóló beszámolóját, számolt be a Népszava nyomán a forbes-hu. A beszámolóból kiderül, hogy az MNV vagyonkezelési eredménye masszívan veszteséges, az utolsó év 2018 volt, amikor a vagyonkezelés nem vitte az adófizetői pénzeket, hanem gyarapította. Az akkori évi 95 milliárd forintos pozitív eredmény kiemelkedő az elmúlt években nyújtott veszteségekkel szemben, hiszen 2019-2023 közötti öt évben a vagyonkezelési veszteség 1772 milliárd forint volt, ami átlagosan évi 354 milliárd forintnak felel meg – vagyis a tavalyi 341 milliárd forintos mínusz még jobb is, mint az elmúlt öt év átlaga. Az MNV a beszámolójában nem pazarol sok szót a gigaveszteség megmagyarázásra, de jól látható, hogy az állami vagyonnak ma már gyakorlatilag nulla forint az értékteremtő képessége.
Tavaly összesen 20,3 milliárd forint nettó vagyonkezelési bevétele volt az MNV-nek, ez elmarad a 36 milliárdos előző évitől, illetve eltörpül a papíron 11 736 milliárd forintos állami vagyon mellett. Vagyis az MNV és kormány tudomásul veszi és elfogadja, hogy a közel 12 ezer milliárd forintos állami vagyon éves hozadéka potom 20 milliárd forint.
Az alacsony bevétel oka, hogy az állam igazán értékes és érdemi hasznot termelő vagyona – Mol Nyrt. , Richter Nyrt. számos más állami vállalt, értékes ingatlanok – különféle egyetemi és politikailag meghatározott „közhasznú” alapítványoknak ajándékozta a parlament ingyenes vagyonjuttatás keretében, így ezeknek a cégeknek a hasznát már nem az állam élvezi.
A 2020 után lezajlott sajátos privatizáció során egyénként (több) százmilliárdos értékű vagyont kapott a Matthias Corvinus Collegium (MCC), az Új Európa Alapítvány, de tízmilliárdos állami vagyon került például Batthyány Lajos Alapítvány, a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány vagy épp Jövő Nemzedék Földje Alapítvány birtokába. Az állami cégvagyonból tavaly az MNV-nek mindössze 79 millió forint (!) osztalékbevétele volt, amit egy közepes kft.-nél sem túl erős eredmény, hát még egy – papíron – 11 736 milliárd forintos vagyont kezelő szervezetnél - teszi hozzá a forbes.hu.