Rosszabb mint a drog és az alkohol
Az okostelefonok túlzott használata teljesen tönkreteheti az ember életét.
A szakemberek állítják, hogy ma már olyan függőség alakult ki a mobiltelefon iránt, mint az alkohol- vagy a drogfüggőség.
Hányszor tapasztaltuk már családban vagy baráti társaságban, hogy hosszú percekig csendben ülnek az emberek, és elmélyülten nézik az okostelefonjuk képernyőjét? Rendkívül gyakran fordul elő, pedig nem kellene, hiszen komoly következményekkel járhat az emberi kapcsolatokra.
Egyes tanulmányok szerint, amikor valaki hosszan nézi a mobiltelefon képernyőjét, hogy képeket és Instagram- vagy Facebook-sztorikat bámuljon, ezzel pedig beszélgetőpartnerét elhanyagolja, ún. phubbingot követ el. A kifejezés a phone (ph) szóból származik, a to snub (tehát snubbing) igével kiegészítve, ami azt jelenti, hogy figyelmen kívül hagyni. Akit az okostelefonja miatt ismételten figyelmen kívül hagynak, az joggal érezheti magát elhanyagolva. Bár a kifejezés már több mint 10 éve létezik, most került csak be a köztudatban, mivel 2013-ben a technológia még nem volt ennyire fejlett a készülékek csökkentett funkcionalitása miatt.
A modern világ problémái
“2010-ben, 2011-ben kezdtünk el beszélni a mobiltelefonos etikettről, és a problémák közel sem voltak olyanok, mint amilyeneket ma tapasztalunk” – mondta a The Guardiannek Liz Wyse, a Debrett’s tanácsadója, a brit etikett egyik legjelentősebb szaktekintélye. “Egy nagyon egyszerű útmutatót állítottunk össze: “Tedd el, amikor emberekkel találkozol.”
Röviden szólva: számos fontos szituáció van az életben, amikor az okostelefon-használat káros, például amikor valakivel meghitten beszélgetünk, de aztán elsőbbséget élveznek a készülékünkre érkező értesítések. Hacsak nem vészhelyzetről van szó, a szakértők azt javasolják, hogy hagyjuk a telefont egy másik szobában, hogy még csak kísértésbe se tudjunk esni és azonnal kézbe venni.
Ugyanez a helyzet áll elő, amint felébredünk: ahelyett, hogy megfelelő figyelmet szentelnénk annak, aki az ágy másik felén osztozik, gyakran a telefon bekapcsolása válik prioritássá, hogy ellenőrizzük a WhatsAppot, az e-maileket és számos más dolgot, miközben figyelmen kívül hagyjuk a mellettünk ülőket.
“Megnézi, mielőtt még rám nézne, aztán a mellkasára rakja” – mondta az egyik megkérdezett a brit lapnak.
“Sokan nem veszik észre, vagy nem is akarják, hogy még a kutyáink és macskáink is igénylik a megfelelő figyelmet, ha sétálni visszük őket, vagy ha otthon játszunk velük” – mondta Diane Gottsman, etikett szakértő, a texasi Protocol School of Texas alapítója.
Az asztalon nincs helye a mobilnak
A terített asztalon sincs helye a mobilnak. Egyszerűen káros és nem is illő a vacsora közben a telefont nézegetni, miközben a többi ember velünk beszélgetne.
“Még senki sem hozott létre külön helyet a telefon vagy a tablet számára. Nincs helyük az asztalnál” – mutatnak rá egyes tudósok.
Sok kritika érkezik azokról is, akik ahelyett, hogy az utcát és a járdát figyelnék mikor sétálnak, inkább a készülékük képernyőjét görgetik: ez egyrészt balesetveszélyes, hiszen nem vesszük észre a körülöttünk, előttünk, illetve mögöttünk közlekedőket és ebből már számos tragédia is történt; másrészt nem valami jó benyomást kelt az, amikor valaki az utcán minden második embernek nekimegy, mert észre sem veszi, hogy rajta kívül még mások is tartózkodnak a járdán.
A szakértők külön kiemelték azt is, hogy egyre gyakoribb az, hogy templomi vallási szertartások, például esküvők és temetések alkalmával a meghívottak nyomkodják a telefonjaikat.