Tam_Bau
MENÜ
2024. november 12.
Jónás, Renátó

Új legértékesebb vállalata van a világnak

raketa.hu / Pőcze Balázs

Másodszor taszította le a trónjáról az Apple-t.

Újra az Nvidia lett a világ legértékesebb vállalata: 

A TechCrunch-on olvasható hír szerint először júniusban fordult elő, hogy a korábban elsősorban a grafikus kártyáiról ismert, videojátékos körökben népszerű Nvidia leelőzte az Apple-t, és ezzel a világ legértékesebb tőzsdei cégévé vált. Most mindez megismétlődött, amihez az kellett, hogy az értéke meghaladja a 3,4 billió, azaz közel három és félezer milliárd dollárt. Ez az éves magyar nemzeti összterméknek körülbelül a tizenötszöröse.

De hogyan nőtt ekkorára a chipgyártó értéke az elmúlt két évben?
Amikor 2023 elején az Nvidia a világ negyedik legértékesebb vállalata lett, egy részvénye kevesebb mint 150 dollárt ért. Idén februárban már 726 dollár volt az árfolyam, most pedig 1400 dollár lenne, ha nyáron nem tizedelték volna fel a részvényeiket. Mindennek a hátterében pedig egy rendkívüli sikertermék, a H100 nevű grafikus egység áll. Ez a chip ugyanis gyorsan, a hagyományos processzorokkal ellentétben párhuzamosan tud feldolgozni hatalmas mennyiségű adatot. Ez elengedhetetlen a ChatGPT-hez hasonló rendszerek mögötti nagy nyelvi modellek trenírozásához, de akár az önvezető autókban vagy orvosi szoftverekben használt, MI-alapú képfeldolgozáshoz is. A H100 darabja nagyjából harmincezer dollárba, azaz több mint tizenegymillió forintba kerül, és csak 2023-ban 550 ezer darabot készítettek belőle.

Azóta a cég már bejelentette az utódot, a B200-at, aminek darabját tizenegy és tizenötmillió forint közé fogják árazni. Jensen Huang vezérigazgató akkor kiemelte, hogy míg korábban a GPT-4-hez hasonló modellek trenírozásához nyolcezer H100-as és tizenöt megawatt energia kellett, az új chip esetében elég lesz kétezer GPU, miközben a fogyasztás szintén a negyedére esik vissza.

Egy ilyen sikertörténet, és a tény, hogy a számítástechnika legígéretesebb területe gyakorlatilag egy cégnek van kiszolgáltatva, természetesen a versenytársakat is elgondolkodtatta: egy hete tudjuk, hogy az OpenAI saját chipen dolgozik, a Broadcom terveire, és az Apple legfontosabb beszállítójának, a TSMC-nek a gyártói kapacitására támaszkodva.