MENÜ
2024. november 22.
Cecília
Ez a növény áldás a szívnek

Ez a növény áldás a szívnek

divany.hu

Piros is, bogyó is, tövises bokron terem, mégsem a csipkebogyó.

Az őszi kirándulások alkalmával sokfelé láthatjuk. A rózsafélék családjába tartozó galagonya egy tüskés, virágzó fa vagy cserje. Észak-Európában őshonos, de az egész világon termesztik. Magyarországon két gyűjthető faj terjedt el, az egybibés galagonya, amit cserjésekben, füves lejtőkön, vagy erdőszéleken találunk, és a csergalagonya, ami homokpusztákon, szántóföldek melletti területeken nő. A közeli rokonfaj, a Magyarországon honos fekete galagonya gyűjtése védettsége miatt nem megengedett. Szép fehér virágaik május végén nyílnak, és a magházból virágzás után gömbölyded-hosszúkás pirosas csontáralma fejlődik. Lássuk, miért érdemes gyűjteni!

Sokféleképpen feldolgozzák

Ezeket az apró, édes piros bogyókat használják lekvárokban, zselékben, cukorkákban és borokban, de a növény minden részét – a leveleket, virágokat, bogyókat, szárakat és még a kérget is – régóta alkalmazzák gyógynövényként.

A hagyományos kínai gyógyászat is alkalmazza
A galagonya gyümölcsét a hagyományos kínai gyógyászatban az emésztés, a vérkeringés javítására, valamint a szívproblémák, például a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kezelésére használják.

Európában is régóta népszerű

Az európai gyógynövény-gyógyászatban a galagonya a legrégebbi ismert gyógynövény. Használata az első századra nyúlik vissza, szívbetegség kezelésére és az öregedő szív erősítésére szolgáló tonik készült belőle. A középkorban a galagonyát a vízkór (ma pangásos szívelégtelenségnek) nevezett állapot kezelésére használták. Az első tanulmányban, ami 1896-ban jelent meg a galagonyáról, 43, a szívbetegség különböző formáiban szenvedő betegről számoltak be, akiket kecsegtető eredménnyel kezeltek galagonyával.

Máig alkalmazzák

A modern időkben ez az ősi gyógynövény, amely számos formában kapható étrend-kiegészítőként, még mindig népszerű a szív egészségére gyakorolt hatásai miatt. Elsősorban ezeknél az állapotoknál hasznos:

Angina: mellkasi kényelmetlenség vagy fájdalom, amely akkor jelentkezik, ha a szív nem kap elegendő oxigént.
Érelmeszesedés: egy krónikus, progresszív betegség, plakk felhalmozódása az artériákban.
Pangásos szívelégtelenség: progresszív állapot, amely befolyásolja a szívizom pumpálóerejét.
Magas vérnyomás: amikor a vér az erek falára folyamatosan az egészségesnél nagyobb erőhatást fejt ki.

Hatóanyagai

A galagonya fő hatóanyagai flavonoid vegyületek (vitexin, hiperozid, rutin) és procianidinek, melyek összetétele eltérő a növényi részekben. A termések ezenkívül triterpéneket (urzolsav, krategolsav) is tartalmaznak.

Gyűjtése

A virágos hajtásvégeket májusban, virágzás elején kell gyűjteni, amikor a virágzatokban az első bimbók kinyílnak. A termések gyűjtésének ideje nyár végén-ősszel van, amikor azok már piros színűek, de még nem kezdtek el megpuhulni. Fontos, hogy a gyűjtést kíméletesen végezzük: ne törjük, vágjuk le a nagyobb ágakat, hanem metszőollóval vagdossuk le azokról a virágos hajtásvégeket vagy bogyókat.

Gyógyhatását kísérletek is igazolják

A Memorial Sloan Kettering Cancer Center jelentése szerint a tudósok úgy gondolják, hogy a galagonya jótékony hatással van a szívre azáltal, hogy kitágítja a koszorúereket szegélyező simaizomzatot, így fokozza a szív véráramlását. Úgy gondolják, hogy a galagonya fokozza a szívizom összehúzódását, a pulzusszámot, az idegátvitelt és a szívizom ingerlékenységét.

Krónikus szívelégtelenség esetén is jó hatása van

Sok tanulmány azt sugallja, hogy a galagonya jótékony hatással van erre az állapotra. Egy 2008-as beszámolóban 14 tanulmányt tekintettek át, ahol összesen 855, krónikus szívelégtelenségben szenvedő beteg vett részt. Ez alapján arra a megállapításra jutottak, hogy a galagonya segíthet a tünetek kezelésében és javíthatja a fiziológiai eredményeket, ha a krónikus szívelégtelenség támogató kezeléseként használják. A felülvizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a galagonya kezelés javíthatja a terheléstűrést és enyhítheti a tüneteket, például a fáradtságot és a légszomjat.

Csökkenti a magas vérnyomást

A vizsgálatok ellentmondásosak arra vonatkozóan, hogy a galagonya mennyire hatékony a magas vérnyomás csökkentésében. Egy 2002-ben közzétett kísérleti tanulmányban 38 enyhén magas vérnyomású önkéntest figyeltek meg. 10 hét elteltével a galagonyakivonatot szedő 19 alany nagyobb csökkenést mutatott a nyugalmi diasztolés vérnyomásban, mint a többi vizsgálati tag. Mi több, a galagonyát szedő résztvevőknél alacsonyabb szintű szorongás volt tapasztalható.

Egy 2006-ban közzétett tanulmányban a tudósok felfedezték, hogy napi 1200 milligramm galagonyakivonat bevétele csökkentette a vérnyomást a 2-es típusú cukorbetegségük kezelésére vényköteles gyógyszereket szedők körében.

A galagonya egyéb hatásai

A galagonya hatásosnak bizonyult a mellkasi fájdalom (angina) kezelésére pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, a német növényi gyógymódokat értékelő szakértői testület is jóváhagyta. Számos állatkísérlet, köztük egy 2018-ban publikált is, azt sugallja, hogy a galagonya segíthet csökkenteni a koleszterinszintet, és segíthet megelőzni az érelmeszesedést. További vizsgálatokra van szükség ezen előnyök megerősítéséhez.

Kockázatok és mellékhatások

Hosszú hatású gyógynövény, a maximális hatás kialakulásához legalább 6 héten át folyamatosan szedni kell. Biztonságosan alkalmazható enyhe hatású gyógynövény a galagonya, mellékhatásként csupán enyhe tünetek jelentkezhetnek: emésztőszervi panaszok, kipirulás, szédülés, fejfájás. A túladagolás alacsony vérnyomást és szívritmuszavarokat okozhat. Aki valamilyen szívelégtelenségre gyógyszert szed, mindenképp konzultáljon a kezelőorvosával, mielőtt alkalmazná, mert egyes szívgyógyszerek hatékonyságát növeli, másokét viszont csökkentheti.